Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO-Social Media Optimization)

Sosyal medyadan trafik ve sonuç alabiliyor musunuz? ShareHolic’in yaptığı araştırmaya göre ortalama bir internet sitesinin toplam trafiğinin %30’unu sosyal medyadan alıyor. Sizde bu rakam nasıl? Sosyal medyadan istediğiniz sonucu alamıyorsanız sorun sosyal medyada değil, internet sitenizde olabilir! Gelin bu konuya daha detaylı bakalım.

Hergün milyarlarca içerik beğeniliyor, tweetleniyor, paylaşılıyor. Sizin internet sitenizde paylaşılan sitelerden bir tanesi. Beğeniler, tweetler ve paylaşımların sosyal ağlarda nasıl bir performans göstereceğini, internet sitenizin sosyal medya optimizasyonu belirliyor. Başarılı bir sosyal medya optimizasyonu, sosyal medyadan sonuç almak için şart! Sadece Facebook üzerinden konuyu biraz detaylandıralım.

Linklerinizin Facebook üzerinde beğenildiğinde yada paylaşıldığında oluşan görünümü, sayfanız HTML kodlarında bulunan meta-tag’ler belirliyor. Meta-tag’ler ile belirleyeceğiniz mesajlar başlık ve açıklama alanında gözükürken, belirlediğiniz görseller, görsel olarak görünüyor. Eğer meta-tag’ler sayfanız üzerinde bulunmazsa, Facebook botları internet sitenize gelerek, kendileri bir görünüm oluşturuyorlar.

Sosyal medyadan aktif olarak sonuç alabilmek için teknik geliştirmeler yapmak ve büyük görseller kullanıyor olmak ne yazık ki yeterli değil. Eğer bu görünüm sadece robotlar tarafından inceleniyor olsaydı, gerekli kodları yerleştirir, ayarlamaları yapardık ve tam puan alıp geçerdik. Sosyal medyada işler ne yazık ki böyle işlemiyor. Bu görselleri robotlar değil, insanlar görecek insan!

Sevgililer günü öncesi özel günler için yapılacak kampanya planlamaları ile ilgili makalesinde kullandığı görsel, içerikle ilgili ve sosyal ağların dinamiklerine uygun olarak dikkat çekici ve merak uyandıran bir görsel. Görsel dilinizi belirlerken bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Yapılan paylaşımlar ve beğeniler insanların arkadaşları tarafından sosyal ağlar üzerinde görüleceği için hem içerik hakkında bilgi vermesi hem de dikkat ve merak uyandırıcı olması gerekiyor. Her bir paylaşım, içeriğinizin insanlar tarafından yapılan reklamı. Görsellerinde reklam bannerları tasarlanır gibi tasarlanması gerekiyor. İçerikle ilgisiz, tam olarak görünmeyen, mesaj içermeyen ve merak uyandırmayan görseller ile sonuç almanız imkansız!

 

Konuyu özetlemek gerekirse, sosyal medyadan işiniz için önemli bir sonuç elde etmek elinizde! Bunun için yapmanız gereken şey, her sosyal ağın, sitenizle ilgili teknik optimizasyonunu yapmak. Kodlar ve teknik geliştirmeler sosyal medya optimizasyonun başlangıcı için sadece gerekli fakat yetersiz olan bir adım. Teknik ayarlamaları pazarlama zekanızı katarak kullanmanız gerekiyor. Görsel ve metinsel dilinizi planlarken, standart marka dilinizin dışına çıkmalısınız. Paylaşımlar ve beğeniler insanların arkadaşları tarafından ve sosyal medya üzerinde gerçekleştiğini unutmamalısınız. Ayrıca internet sitenizin sosyal medya görünümü yönetmeniz gereken bir mecra. Özel günlerde, kampanyalarda nasıl banner tasarımları yapıyor, Facebook sayfanızın görünümü güncelliyor, emailing çalışmaları hazırlıyorsanız, sitenizin sosyal medya görünümünü de yenilemelisiniz. Sosyal ağlardan bu şekilde etkili bir şekilde sonuç alabilirsiniz!

Bu ürünlerde ilginizi çekebilir !