Online Satış Ortaklığı (AM-Affiliate Marketing)

Online satış ortaklığı, ürünlerini (fiziksel veya dijital hiç fark etmez) daha fazla satmak ve pazar payını genişletmek amacıyla pek çok firmanın kullandığı bir çeşit pazarlama stratejisidir. Siz, ürünlerini satış ortaklığı sistemiyle pazarlamak isteyen bir firmanın web sitesine veya doğrudan binlerce ürünü bir arada bulabileceğiniz affiliate ağlarına üye olursunuz ve size verilen özel reklam linkleri üzerinden tanıtım çalışmaları yaparsınız.

Bu özel linkler sizi tanıyan kodlar içerdiği için bunlar üzerinden gerçekleşecek her başarılı satış, size belli oranlarda komisyon kazandırır. Satış ortaklığı günümüzde pek çok firmanın pazarlama stratejisinde yer alan çok yaygın bir online ticaret modelidir. Bu sistemde firmaların çıkarı; daha fazla satış ve tabi ki daha büyük pazar payı olarak açıklanabilir.

Bireysel girişimciler için ise, sermayesiz olarak işe başlama fırsatı ve minimum risk ile en çok kazandıran internetten para kazanma yollarından biri olması büyük ilgi görmesine vesile oluyor.

Kısaca affiliate marketing; size verilen linkleri, blog ve forum siteleri, sosyal siteler veya çeşitli reklam kanallarını kullanarak insanlar ile buluşturmak ve satılan her bir ürün üzerinden size işin daha en başında önerilen komisyonun ödenmesine denir.

Daha önce affiliate marketing ile hiç tanışmadıysanız doğal olarak kafanız biraz karışmış olabilir. Şimdi sistemin işleyişini size bir örmekle açıklamaya çalışayım.

Sizin popüler bir Facebook sayfanız olduğunu varsayalım ve bu sayfanın daha çok bayanlara hitap eden bir konuya sahip olduğunu düşünelim. Sayfanız bayanların ilgilendiği bir içeriğe sahip olduğuna göre, burada hedefimizdeki potansiyel müşteriler bayanlardır.

Bayanlara erkek ayakkabısı pazarlama şansımız olmadığını zaten mantık olarak herkes biliyor olmalıdır.

Bu ürünlerde ilginizi çekebilir !