Mobil Uygulama Pazarlaması (MAM-Mobile App Marketing)

Mobil uygulamada tasarım, aslında daha geniş bir sürecin küçük bir bölümü. Mobil uygulamanız mükemmel bir tasarıma, kullanıcı dostu bir arayüze sahip olabilir. Ancak bunlar başarıya ulaşmada kendi başlarına yeterli mi? Daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için pazarlama stratejilerinizi oluşturdunuz mu?

Mobil uygulamaların promosyonel çalışmalarında, birden fazla kanalın stratejik ve eşgüdümlü bir şekilde kullanılması önem taşıyor. Kullanıcılarla etkileşim halinde olmak ve sürekli geribildirimlerle uygulamanızı “canlı” tutmak önemli. Mobilde sadakat ve sürdürülebilirliğin sağlanması için atılması gereken en kritik adımlar ise tanıtım ve pazarlama.Mobil uygulama pazarlaması uzun ve özveri gerektiren bir süreç.

AppStore ve Google Play uygulama marketleriyle iletişime geçmek, aslında çok da zor değil. AppStore ve Google Play gibi öncü aktörler ile iş birliği içerisinde hareket etmek, mobil uygulamanızın “önerilenler” arasında yer almasını sağlayabilir.

Uygulama marketlerde bir anlamda “vitrinde” yer alan bu tür uygulamalar, kullanıcılar tarafından daha sık indirilip deneniyor. Bu platformları hem destek, hem de kullanıcı tarafında değerlendirmek; uygulamanız ile ilgili yorumları takip etmek, uzun vadede başarılı bir mobil pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Mobil uygulamalar genellikle belirli bir indirme sayısının ardından uygulama marketlerinde vitrine çıkabiliyor. Dolayısıyla başlangıçta biraz reklam desteğine ihtiyacınız olacağını düşünebiliriz. İlk aşamada, Facebook gibi çok sayıda kullanıcıya ev sahipliği yapan sosyal ağların mobile özel reklam hizmetlerinden yararlanmak faydalı olabilir.

Ayrıntılı hedefleme ile ilgi alanları doğrultusunda birçok kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Reklam verdiğiniz kadar, uygulamanıza reklam almayı da düşünebilir; bunu kısa veya uzun vadeli bir gelir modeline dönüştürmeyi de düşünebilirsiniz.

Bu ürünlerde ilginizi çekebilir !