Sosyal Medya Pazarlama (SMM-Social Media Marketing)

Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal Medya Pazarlaması hakkında sizlere daha iyi bilgi verebilmek için, önce sosyal medyanın tanımının yapılmasının daha doğru olacaktır. İnternet var olduğundan, Web 2.0 çıkana kadar tek yönlü bilgi paylaşımından söz etmek mümkündü. Bilgiler web sitesi yöneticileri tarafından hazırlanır ve ziyaretçinin hizmetine sunulurdu.

İletişim ve bilgi paylaşımı esnasında, teknolojik gelişmelere de bağlı olarak, klavyeler ya da sesi yazıya çeviren uygulamalar sayesinde kelimeler, ses dosyaları, video dosyaları, resimler gibi dosyalar da sosyal medya iletişiminde kullanılırlar. Bizim bu tanımımıza ek olarak Andreas Kaplan ve Michael Haenlein tarafından 2010 yılındaki tanımlarında;

Sosyal Medya; “Web 2.0 üzerinde ideolojik ve teknolojik içeriklerin, yapılanmaların kullanıcı merkezli bir şekilde üretilmesine ve geliştirilmesine izin veren internet tabanlı uygulamaların bütününe denilmektedir.” demişlerdir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir ?

Sosyal medya pazarlaması (social media marketing) aslında geleceğin en etkili pazarlama yöntemlerinden birisi diyebiliriz. Sosyal Ağlar (Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus, flickr vs.) üzerinden pazarlama stratejilerinin bütününe sosyal medya pazarlaması diyebiliriz.

Ürününüzü ya da hizmetinizi sosyal medya siteleri, ağları üzerinde tanıtılması ve satışlarının yapılması, marka bilinirliğinn artırılması, kampanya ve haberlerin duyurulması ve dikkat çekilmesi için yürütülen pazarlama yöntemidir.

Pazarlama nedir diye aklımıza gelen tanımları değiştirir nitelikteki sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama ve klasik pull yöntemli internet pazarlama tekniklerinden farklı tekniklerle uygulanmaktadır.

Pazarlamada Sosyal Medya Gücü Nekadardır ?

Klasik İnternet reklamcılığından farklı stratejilere sahip olsa da kullanılan internet platformu nedeniyle sosyal medya pazarlamasını, internet pazarlamanın bir alt kategorisi olarak değerlendirebiliriz.

Geleneksel medyada hedef kitleye ulaşım ölçümleri, sınırlı sayıdaki denek üzerindeki yapılabilirken, sosyal medya ve internet pazarlamalarında bu ölçüm nerdeyse birebir yapılabilmektedir.

Pazarlama iletişimi, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, pad cihazları gibi internet ulaşım araçlarıyla çift yönlü ve anlık olarak izlenebilmektedir.

Bu yeni medyanın pazarlamaya getirmiş olduğu ölçülebilirlik, interaktif pazarlama, müşteri ilişkileri gibi çalışma alanlarına bir çok yenilikler getirmiştir.

Sosyal Medya Pazarlamasında İletişim

Sosyal ağlar sayesinde, müşterinizi, gelen yorumlar, beğeniler, eleştiriler ve öneriler sayesinde rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Bu sayede ürün ya da hizmetinizin pazarlaması için,

  • Müşteri memnuniyeti ölçümleri,
  • Müşteri tarafından kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermeye yönelik kampanyalar geliştirme,
  • Müşteri güvenini kazanma

gibi konularda rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerle aranızdaki iletişim, ilgi alan ortaklığı olabilecek, arkadaş ve grup çevreleri sayesinde, yeni potansiyel müşterilerin de sizinle iletişime geçmesini sağlayacaktır.

Bu ürünlerde ilginizi çekebilir !