Online Pazarlama (eMarketing)

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEM (Search Engine Marketing) Sitenizin belirli bir ücret ödeyerek arama motorlarındaki sonuçlarında da en üst kısımda yada sağ taraftaki sponsor link kısmında bulunan reklam linkidir. Kısacası hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan bağlantılı reklamlarıdır. SEM’in açılımı ‘Arama Motoru Pazarlaması’ denk gelmektedir, SEO ‘Arama Pazarlaması’ ile karıştırılmaması gerekmektedir, SEM Arama motoruna yönelik uygulanan pazarlama yöntemlerinin bütününe verilen isimdir. Web’teki görünürlüğü artırmak için, daha kısa sürede sonuç almak için yapılan bir pazarlama çeşididir. Bu pazarlama türünde arama ağında hem masaüstünde hem de mobilde sonuçlarda ilk sıralarda çıkmak minimal hedeftir. Bu reklamcılıkta tıklama başı maliyet, izlenim başı maliyet, aksiyon başı maliyet vb gibi optimal çeşitler söz konusudur. Arama motoru optimizasyonlarla daha fazla verim almak için, optimizasyon(seo) kaçınılmaz bir zorunluluktur. Örneklersek SEM = SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) + Reklam (Google, Yandex ve Bing) gibi. SEM, SEO ile alamadığımız trafiği arttırmak için kullanılan bir yöntemler bütünüdür.

En başta işletmenize verdiği hizmetlere özel ve site içeriği ile alakalı kelime veya kelime gurupları belirlenerek anahtar kelime stratejisi belirlenir. Bu kelimeler ürüne, hizmete veya slogana göre yönelik olabilir. Daha Sonrasında kullanıcılar(SK) anahtar kelimelerinizden birini kullanarak arama motorlarında arama yaptığında, reklamınız arama sonuçlarının en üstünde veya belirlenen özel alanda çıkmaya başlar. Kullanıcılar, reklamınızı tıkladıktan sonra ….. Devamı için tıklayınız

Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)

Sosyal Medya Pazarlama (SMM) günümüz pazarlama yöntemlerinin en etkili unsurlarından biridir, şöyle düşününki siz ve civarınızda biraz gözlem yaptığınızda etrafınızdaki insanlarının en az bir adet sosyal medya kullanıcısı olduğunu göreceksiniz, hatta son yapılan araştırmalarda insanlar gazetelerini bile sosyal medya aracılığı ile takip ediyor, gazete gazete internette dolaşmaktansa hepsini bir noktadan takip etmek hep zamandan tasarruf hemde çeşitliliği arttırıryor.

Bu örneklemeyi çok ileri derecede çoğaltabiliriz, dergiler, markalar, dernekler, sanatçılar, takımlar, konserler, etkinlikler, partiler, fırsatlar vb. gibi. Görüldüğü üzere yeni dünyanın ileri derecede günümüzde dahi sanallaştığı aşikar, birde geleceği düşünürsek, tahmin etmek zor olmasa gerek.

Sosyal Medya Pazarlama (SMM) facebook, twitter, linkedin, instagram, googleplus vb. gibi platformandan ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapıp satmanızı sağlayan yeni bir pazarlama yöntemi olarak tanımlanabilir. Marka bilinirliği arttırır ve şirketlere vizyon kazandırır.

Günümüzde tüm markalar müşteri memnuniyeti ve pazar araştırmaları sosyal medya hesapları aracılığı ile yapmaktadır, devlet kuruluşları, dernek ve vakıflar araştırma şikayet ve geri bildirimleri sosyal medya aracılığı ile yaptığını görebiliriz. Sizde kanpanya,  hizmetlerinizdeki gelişmeleri sosyal medyadan tüm müşterilerinize hatta hiç hizmet vermediğiniz kişilere duyurabilirsiniz….. Devamı için tıklayınız

E-Posta Pazarlaması (EM)

Ülkemizde bulunan internet kullanıcı sayısının 40 milyona, online alışveriş yapanların ise 15 milyona ulaştığını düşünür isek, şirketlerin pazarlama faliyetlerini internet ortamına taşımalarının ne kadar kaçınılmaz bir durum olduğu görebiliriz. Gün geçtikçe internet pazarlaması olmadan ticari faliyet içerisinde tutunma dahada güç hale gelmektedir. E-Posta Pazarlaması (E-Mail Marketing), bu pazarlama faliyetlerinin temelini oluşturmaktadır. Uzun zamandır ticari faliyette olan şirketler günümüz teknolojisini yalkından takip etmediği için, iş azlığını genel olarak piyasa şartlarına ve ülke gündemine bağlasalarda, rakip firmaların çağdaş pazarlama yöntemlerine geçtiğini gözardı ederler. E-Posta Pazarlaması ile yeni ürün pazarlaması yapabileceğiniz gibi, marka bilinirliği ve son kullanıcı üzerinde algı yönlendirmeside yapabilirsiniz.

E-Posta Pazarlaması (E-Mail Marketing), en önemli husus kuşkisizki spam mail gönderimidir. Eğer kaliteli ve genel güvenlik şartlarının karşılamayan bir sunucu üzerinden mail gönderimi yaparsanız, sonuç olarak gönderdiğiniz mailin ‘Gereksiz Klasör’ içine düşmesi çok şaşırtıcı olmayacaktır.

Markaların yolladıkları e-postaları daha fazla kullanıcıya ulaştırabilmeleri için kesinlikle işini bilen bir firma ile bu yola çıkmaları gerekiyor. İşte tam bu noktada müşterilemizle buluştuğumuz nokta oluyor. Çeşitli strateji ve tecrübelerimize istinaden e-posta açılma oranlarını (Open Rate)  yükseltebiliyoruz….. Devamı için tıklayınız

Sms Pazarlaması (SM)

SMS Pazarlaması (SMS Marketing), ülkemizde yürürlüğe giren yeni e-Ticaret kanunu ile SMS pazarlaması yapmak ilk bakışta daha zorlaşmış gibi gözüksede, SMS pazarlamasını kötüye kullanan kişi veya şirketlerin azalması ile, bu pazarlama yöntemini doğruya kulllananlar için daha avantajlı hale gelmiş oldu.

SMS kanpanyaları doğru takip edilmeli ve hedefe yönelik olmalıdır. Genel manada tanıtım amacı ile gönderilen SMS’ler fayda sağayacağına aksine karşı yönde tepkiye yol açacaktır.

SMS Pazarlaması (SMS Marketing), doğru strateji, zaman ve ürün kombinasyonu sağlanarak yapılmalıdır. Unutulmamadırki SMS marketing sadece izinli ve müşteilere yönelik yapılan bir pazarlama yöntemidir. Örnekleme yapar isek; Ahmet bey sitenizden bir adet matkap alıyor ve aynı IP adresiyle sitenizde diğer yapı malzemeleri ürünlerini geziyor, siteniz doğru bir çerez toplama sistemi ile çalışıyor ise Ahmet beyin ilgi alanlarını keşfetmişsiniz demektir. Ahmet bey bundan sonraki süreçte sizin yapı malzemeleri kategorinizden SMS kanpanyaları alacak doğru müşteri gurubuna girecektir. Aynı örneklemeyi tam tersi şeklinde düşünecek olur isek makyaj malzemesinin ahmet beyin ilgisini çekmeyeceği aşikardır.

Analaşılacağı üzere SMS marketing ve web siteniz ayrılmaz bir bütündür. Web Tasarım ve Online pazarlama kategorilerini bir arada bulunduran bizim gibi firmalarla çalışmak daha akıllıca olacaktır….. Devamı için tıklayınız

Online Satış Ortaklığı (AM)

Online satış ortaklığı, ürünlerini (fiziksel veya dijital hiç fark etmez) daha fazla satmak ve pazar payını genişletmek amacıyla pek çok firmanın kullandığı bir çeşit pazarlama stratejisidir. Siz, ürünlerini satış ortaklığı sistemiyle pazarlamak isteyen bir firmanın web sitesine veya doğrudan binlerce ürünü bir arada bulabileceğiniz affiliate ağlarına üye olursunuz ve size verilen özel reklam linkleri üzerinden tanıtım çalışmaları yaparsınız.

Bu özel linkler sizi tanıyan kodlar içerdiği için bunlar üzerinden gerçekleşecek her başarılı satış, size belli oranlarda komisyon kazandırır. Satış ortaklığı günümüzde pek çok firmanın pazarlama stratejisinde yer alan çok yaygın bir online ticaret modelidir.

Bu sistemde firmaların çıkarı; daha fazla satış ve tabi ki daha büyük pazar payı olarak açıklanabilir.

Bireysel girişimciler için ise, sermayesiz olarak işe başlama fırsatı ve minimum risk ile en çok kazandıran internetten para kazanma yollarından biri olması büyük ilgi görmesine vesile oluyor.

Kısaca affiliate marketing; size verilen linkleri, blog ve forum siteleri, sosyal siteler veya çeşitli reklam kanallarını kullanarak insanlar ile buluşturmak ve satılan her bir ürün üzerinden size işin daha en başında önerilen komisyonun ödenmesine denir ….. Devamı için tıklayınız

E-Bulten Pazarlaması (NM)

E-Bülten pazarlamada başarı oranınızı etkileyecek önemli bir unsur e-bülten çalışmanızın kalitesidir. Ne kadar hatasız bir e-bülten çalışmanız olursa o kadar inbox oranınızın artacağınıda unutmayın. E-bülten çalışmaları hazırlanırken yapılan hatalar e-bülten pazarlamasından alacağınız verimi yüksek oranda etkileyecektir. Unutmayın, ne kadar hatasız e-bülten çalışması hazırlarsanız o kadar fazla inbox oranı alır ve yapmış olduğunuz gönderimden maksimum verim alırsınız.

Birçok firma sadece resimden oluşan e-bülten çalışmaları hazırlayıp göndermek istiyor. Gönderim yapmak istediği konudaki tasarımı ajansına ya da kendi bünyelerindeki grafikerlere hazırlatıyor ve hazırlanan bu tasarımı direk olarak e-bülten içerisine ekleyip gönderiyor.Bu aşamada yapılan en büyük hata bu şekilde hazırlanmış çalışmaları direk listenizdeki kişilere göndermek. Birçok e-posta sunucusu tek resimden oluşan e-bülten çalışmalarını güvenlik sebebiyle engeller ve alıcıya ulaştırmaz. Bu sebeple hazırlanmış bu tasarımı birden fazla parçaya bölerek HTML kodlama ve optimizasyon desteğiyle e-bülten gönderimine uygun hale getirmek gerekir.

Sadece resimden oluşan çalışmanızı e-bülten gönderimine uygun hale getirebilmeniz için ileri düzeyde HTML kodlama bilginiz olması gerekmektedir. Eğer bünyenizde ileri düzey HTML bilgisi olan birisi yoksa bu konuda INBOX’dan Herşey Dahil Ajans Hizmeti alarak en doğru e-posta pazarlaması konusunda ücretli destek alabilirsiniz ….. Devamı için tıklayınız

Mobil App Pazarlaması (MM)

Mobil uygulamada tasarım, aslında daha geniş bir sürecin küçük bir bölümü. Mobil uygulamanız mükemmel bir tasarıma, kullanıcı dostu bir arayüze sahip olabilir. Ancak bunlar başarıya ulaşmada kendi başlarına yeterli mi? 

Mobil uygulamaların promosyonel çalışmalarında, birden fazla kanalın stratejik ve eşgüdümlü bir şekilde kullanılması önem taşıyor. Kullanıcılarla etkileşim halinde olmak ve sürekli geribildirimlerle uygulamanızı “canlı” tutmak önemli. Mobilde sadakat ve sürdürülebilirliğin sağlanması için atılması gereken en kritik adımlar ise tanıtım ve pazarlama.Mobil uygulama pazarlaması uzun ve özveri gerektiren bir süreç. AppStore ve Google Play uygulama marketleriyle iletişime geçmek, aslında çok da zor değil. 

Uygulama marketlerde bir anlamda “vitrinde” yer alan bu tür uygulamalar, kullanıcılar tarafından daha sık indirilip deneniyor. Bu platformları hem destek, hem de kullanıcı tarafında değerlendirmek; uygulamanız ile ilgili yorumları takip etmek, uzun vadede başarılı bir mobil pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Mobil uygulamalar genellikle belirli bir indirme sayısının ardından uygulama marketlerinde vitrine çıkabiliyor. Dolayısıyla başlangıçta biraz reklam desteğine ihtiyacınız olacağını düşünebiliriz. İlk aşamada, Facebook gibi çok sayıda kullanıcıya ev sahipliği yapan sosyal ağların mobile özel reklam hizmetlerinden yararlanmak faydalı olabilir. Ayrıntılı hedefleme ile ilgi alanları doğrultusunda birçok kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Reklam verdiğiniz kadar, uygulamanıza reklam almayı da düşünebilir; bunu kısa veya uzun vadeli bir gelir modeline dönüştürmeyi de düşünebilirsiniz ….. Devamı için tıklayınız